Dermed kvalifiserte han til konkurransen Fus Challenge gjennom Bypakke Grenland – en bilfri dag i uka til og fra jobb. Og ble trukket ut blant dem som fikk et gavekort fra Skien by.
To kilometer til jobb – lett å velge sykkel
– Det er bare to kilometer til jobb, sier han.
Nasjonale reisevaneundersøkelser viser at befolkningen i Grenland kjører betydelig mer bil enn i de fleste andre byområder. I Grenland er andelen bilreiser 71 prosent, mens den er 61 prosent for landet.

En bil i husholdningen
– Vi har én bil i husholdningen, og tre med førerkort. Både for miljøet og økonomien er vi bevisst på å klare oss slik. Alternativene utenom bilen er kollektiv, sykkel eller å gå, sier Hestad.
– Det beste med å sykle er å få bruke kroppen. Jeg har en jobb hvor jeg sitter mye stille foran pc-en. Derfor ønsker jeg å være så mye som mulig ute når jeg kan, i all slags vær.
Fus – en positiv erfaring
Hestad er kanskje mer glad i å sykle enn snittet – som også trener med en landeveissykkel.
– At Statens vegvesen er en Fus-bedrift, har vært en positiv og motiverende opplevelse. Å få besøk av mobilt sykkelverksted hver vår og høst er godt tilbud, sier han.
Syklene fikk plass i parkeringskjelleren
Han trekker frem at et løft for arbeidsplassen var at syklene fikk en avdeling i parkeringskjelleren.
– Da står syklene til de ca. 25-30 personene som sykler til jobb trygt og tørt, sier Geir Hestad.