I vintersesongen ble 100 sykler holdt i drift, utstyrt med piggdekk. Fra 17. mars ble alle de 50 parkeringssonene i Porsgrunn og Skien åpnet igjen, og i løpet av de påfølgende ukene ble samtlige 250 bysykler satt tilbake i full drift.

Positive tilbakemeldinger fra brukerundersøkelse

Bysykkelordningen i Grenland ble lansert i april 2023 som et offentlig tilbud fra Bypakke Grenland, med i utgangspunktet en planlagt varighet på tre år. Høsten 2024 ble det gjennomført en åpen brukerundersøkelse, hvor 281 personer deltok. Tilbakemeldingene ga mange positive tall:

  • Av de som har svart oppga 97 prosent at de ville bruke sykkelen igjen.
  • For tilbudet totalt, oppga 87 prosent høy tilfredshet.
  • 86 prosent svarte at de var fornøyde med bruk av Farte bysykkel-appen.

Undersøkelsen viser at bysykkelen brukes til en rekke formål:

  • 47 % bruker den elektriske bysykkelen blant annet til og fra jobb eller skole.
  • 43 % til sosiale arrangementer.
  • 33 % kombinerer sykkel med buss eller tog
  • 30 % til handling og ærender.
  • 29 % bruker den til trening og fritid
Brukerundersøkelsen viser at bysykkelen erstatter bilturer. (Foto: Dag Jenssen)

Bysykkelen erstatter bilturer

Det er også verdt å merke seg at 43 % av respondentene svarer at bysykkelen erstatter bilturer. En gjennomsnittlig reise med bysykkelen er på 2,8 kilometer.

Om lag en 1/3 av de daglige reisene i Grenland er under tre kilometer lange. 34 prosent av bilreisene er kortere enn 1 km, mens 67 prosent av bilreisene er mellom 1 og 2,9 km. Grenland har en høyere andel korte bilreiser under 1 km enn sammenliknbare byområder.

– Det er gledelig at bysykkelen kan bidra til at flere bytter ut bilturen med bysykkelen, sier Olav Risholt, prosjektleder i Bypakke Grenland.

Tatt tak i tekniske problemer

I 2024 var det noen tekniske problemer med de elektriske bysyklene, som også flere som leide syklene meldte ifra om i appen.

Driftsselskapet ShareBike AS har i etterkant løst utfordringene, og opplyser at feilene ikke har oppstått igjen. Alle syklene blir regelmessig kontrollert og vedlikeholdt, og batteri skiftes av leverandørens driftsmannskaper løpende.

Bysykkelordningen har i 2025 et budsjett på 7 millioner kroner. Prisen for å leie en sykkel er den samme som i 2023, 10 kroner for et kvarter, og én krone per minutter etter dette. Bysyklene kan leies via Farte Bysykkel-appen, som også viser kart over alle tilgjengelige sykler og parkeringssoner.