- Hjem »
- Prosjekter »
- Prosjektliste »
- Rv. 36 Tuftekrysset
Type | Bil og veg , Buss og kollektiv |
---|---|
Status | På vent |
Kommune | Skien |
Tiltaket er skissert som et regionalt prosjekt, det vil si at det er vurdert til å ha betydning for hele regionen.
Rundkjøring ved Tuftekrysset (Rv36/Fv59 Telemarksvegen/Porsgrunnsvegen): Svingebevegelse mot Telemarksvegen er tung og det er for trangt særlig for tunge og lange kjøretøy. Lastebilnæringen har gitt uttrykk for at utbedring av rundkjøringen bør bli høyt prioritert. Det skjer dessuten en del trafikkulykker ved krysset.
Fv59:Porsgrunnsvegen ved Mobakkvegen: Avkjørsler til bensinstasjon og kjøpesenter på den ene siden av vegen og vegkryss på den andre gjør at strekningen nord for Tuftekrysset får et uryddig trafikkbilde. Her skjer det kryssulykker og påkjøring bakfra-ulykker.
Trafikkavviklingen i krysset er dårlig i rushtiden. Bussen står i samme kø som bilene. Det mangler tilbud for gående på østsida av Porsgrunnsvegen inn mot krysset.
Et forprosjekt vil utrede følgende:
Prosjektet må sees i sammenheng med kollektivfeltutredningen Grenland.
Tiltaket vil kreve reguleringsplan og byggeplan.
Planlegging av prosjektet er prioritert i Handlingsprogrammet 2015-2018.